Državni arhiv u Slavonskom Brodu

Srijeda, 20. studeni 2019.
Croatian English

Program 51. savjetovanja hrvatskih arhivista

51. savjetovanje

PROGRAM
51. savjetovanja Hrvatskoga arhivističkog društva, Slavonski Brod,
23. – 25. listopada 2019.

(Matičević Centar, Sjeverna vezna cesta 63)


Upravljanje elektroničkim gradivom i suvremena arhivska praksa


UTORAK 22. listopada - doček sudionika Savjetovanja


20:00 – 23:00 Cocktail dobrodošlice – Hotel Art

SRIJEDA 23. listopada

Uvodni dio Savjetovanja

8:00 – 11:00 Registracija sudionika (Matičević Centar)

10:30 – 11:15 Otvaranje Savjetovanja - Uvodna obraćanja pozvanih gostiju i organizatora uz prigodni program

11:15 – 11:45 Pauza za kavu 

11:45 – 13:15 Plenarna sjednica: Upravljanje dokumentarnim gradivom

Arian Rajh (Highflott d.o.o.)
AMMA model zrelosti: procjene zrelosti procesa s gradivom u pismohranama stvaratelja, arhivima u sastavu i arhivskim ustanovama

Edvin Buršić (Financijska agencija)
Proširenje upravljanja dokumentarnim gradivom za potrebe digitalizacije s ciljem stvaranja autentičnog digitaliziranog gradiva

Marina Ribić (Državni arhiv u Virovitici)
Upravljanje i zaštita elektroničkih dokumenata kod stvaratelja arhivskog gradiva – promišljanja i iskustva Državnog arhiva u Virovitici

Petra Špoljarić (Državni arhiv u Bjelovaru)
Problemi zaštite i očuvanja suvremenog gradiva u digitalnom obliku na primjeru Državnog arhiva u Bjelovaru

Tanja Pavetić (Omega software d.o.o.) – prezentacija sponzora

- pitanja i diskusija nakon svakog izlaganja -

13:30 – 15:30 Ručak

14:00 – 15:00 Sastanak ravnatelja/Sastanak sindikalnih povjerenika

15:30 – 16:45 Plenarna sjednica: Dugotrajno očuvanje elektroničkoga gradiva

Dario Franić (Državni arhiv u Sisku)
Digitalizacija projektne dokumentacije arhivskog fonda Rudarskog udruženja Talionica Caprag 1938-1946.

Jože Škofljanec (Arhiv Republike Slovenije)
Pokušaj koraka prema stvarateljima digitalnoga gradiva (primjena koncepta submission agreementa u slovenskim arhivima)

Natko Martinić Jerčić (Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata)
Pohranjivanje audio i videozapisa stručnih i znanstvenih skupova o Domovinskom ratu u Hrvatskom memorijalno-dokumentacijskom centru Domovinskog rata

Katarina Pavelić (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, studentica)
Vodič za digitalno očuvanje

Ana Vukadin (Nacionalna i sveučilišna knjižnica)
Pravilnik za opis i pristup građi u knjižnicama, arhivima i muzejima

Ivica Metlikovec (Mikrocop d.o.o.) - prezentacija sponzora

- pitanja i diskusija nakon svakog izlaganja -

16:45 – 17:10 Pauza za kavu

17:10 – 18:40 Plenarna sjednica: Propitivanje temeljnih arhivističkih principa u e-okruženju

Lana Žaja (Hrvatski državni arhiv)
Politika digitalnog očuvanja u javno dostupnim podatcima i strateškim dokumentima na mrežnim stranicama odabranih nacionalnih arhiva u zemljama
Europske unije

Hrvoje Stančić (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu)
Disruptivne tehnologije u arhivima

Josip Mihaljević (Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje)
Izrada mrežnog arhivističkog rječnika

Danijel Jelaš (Državni arhiv u Osijeku), Petra Kolesarić (Filozofski fakultet u Osijeku, studentica)
Stavovi i iskustva hrvatskih studenata povijesti vezanih za korištenje online dostupnih povijesnih izvora

Boris Herceg (Financijska agencija) - prezentacija sponzora
- pitanja i diskusija nakon svakog izlaganja -

18:45 Polazak na razgled

19:00 – 20:30 Razgled Slavonskoga Broda

20:30 Tvrđava – bistro Kazamat, druženje uz domjenak domaćina - DASB

 

ČETVRTAK 24. listopada

9:00 Skupština HAD-a (Državni arhiv u Slavonskome Brodu )

10:15 Polazak na izlet

11:15 – 12:45 Franjevački samostan Cernik

12:45 Polazak za Oprisavce

13:45 – 15:30 Ručak u Kući dida Tunje (Oprisavci)

15:30 Polazak za Slavonski Brod – prolazak uz zaštićeni krajobraz Gajna

16:15 – 17:30 Sekcije (Državni arhiv u Slavonskome Brodu - DASB)

20:30 Svečana večera (Matičević Centar)

 

PETAK 25. listopad

9:30 – 10:45 Plenarna sjednica: Postojeći/potrebni kapaciteti u javnim arhivima; Mogućnosti EU financiranja

Ivo Orešković (Državni arhiv u Dubrovniku)
Biti (metar dužni) ili ne biti (metar kvadratni)?

Radoslav Zaradić, Damir Gabrić (Splitsko-dalmatinska županija)
Prikaz upravljanja (elektroničkim) gradivom u Splitsko-dalmatinskoj županiji

Valentina Cepanec, Hrvoje Stančić (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu), Ivan Penava (Središnji državni ured za razvoj digitalnoga društva)
Planiranje i izgradnja nacionalnoga digitalnog arhiva

Tatjana Hajtnik, Bojan Cvelfar (Arhiv Republike Slovenije)
e-ARH.si: javni e-arhiv pod upravljanjem slovenske javne arhivske službe

- pitanja i diskusija nakon svakog izlaganja -

10:45 – 11:30 Pauza za kavu + Odjava smještaja

Izvješća o radu sekcija

11:30 – 11:50 Sekcija za elektroničko gradivo (voditelj: Arian Rajh) 

11:50 – 12:10 Sekcija za opis arhivskog gradiva (voditeljica: Vida Pavliček)

12:10 – 12:30 Sekcija za gradivo izvan arhiva (voditelj: Tomislav Car)

12:30 – 12:50 Sekcija za arhivsku pedagogiju (voditelj: Danijel Jelaš)

12:50 – 13:10 Studentska sekcija (voditelj: Hrvoje Stančić)

13:10 – 13:30 Sekcija za zakonodavstvo (voditelj: Darko Rubčić)

13:30 – 14:00 Izvješća sa skupova, radionica, predavanja

14:10 – 15:30 Ručak + kava za kraj

15:30 Polazak autobusa za povratak u Zagreb

Nalazite se ovdje: Naslovnica Program 51. savjetovanja hrvatskih arhivista