48. savjetovanje Hrvatskog arhivističkog društva: ”Zaštita arhivskog gradiva u nastajanju” Topusko, 21.-23. listopada 2015.

Hrvatsko arhivističko društvo organiziralo je 48. savjetovanje s temom ”Zaštita arhivskog gradiva u nastajanju” koje se održalo u Topuskom od 21. do 23. listopada 2015. godine.
Na 48. savjetovanju hrvatskih arhivista izlaganja su bila podijeljena na tri plenarne sjednice. Prva plenarna sjednici odnosila se na sustav podrške i praćenja stvaratelja/imatelja. Na drugoj plenarnoj sjednici bilo je riječi o konceptu upravljanja zapisima i njihovoj zaštiti, a na trećoj plenarnoj sjednici govorilo se o dugotrajnoj zaštiti elektroničkoga gradiva.
Na prvoj plenarnoj sjednici govorilo se: o problematici provođenja mjera zaštite gradiva u nastajanju, o potrebi za jedinstvenim pravnim uređenjem spisovodstva u RH, također je bilo riječi i o javnim bilježnicima kao stvarateljima (javnog) arhivskog gradiva. Osim izlagača iz Hrvatske, gost iz Arhiva Tuzlanskog kantona, Omer Zulić, govorio je ulozi vanjske službe Arhiva Tuzlanskog kantona u zaštiti arhivske građe u tranzicijskom periodu. Zanimljivo je bilo i predstavljanje „Arhivističkog rječnika“, englesko-hrvatski i hrvatsko-engleski, autora Marte Mihaljević, Milice Mihaljević i Hrvoja Stančića u izdanju Zavoda za informacijske studije Odsjeka za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Na drugoj plenarnoj sjednici riječ je bila, između ostalog, o mogućnosti razvoja sustava za klasifikaciju i pohranu velikih količina arhivskoga gradiva, digitalizaciji, prihvatu i migraciji gradiva u sustav upravljanja zapisima s ciljevima ostvarivanja temeljnih funkcija HALMED-a i očuvanja gradiva. Govorilo se i o e-registrima te primjeni prava na ponovnu uporabu dokumenata u Hrvatskoj.
S treće plenarne sjednice vrijedi izdvojiti izlaganja o pregledu modela izračuna troškova dugoročne pohrane elektroničkoga gradiva, o zaštiti gradiva u na(e)stajanju – sigurnost pohrane arhivskih zapisa u računalnome oblaku, o digitalnim vodenim žigovima i njihovoj primjeni u arhivskoj struci.
Osim navedenih sjednica održano je nekoliko radionica koje su se odnosile na pojedine segmente rada u arhivima kao što su arhivska pedagogija, pisanje obavijesnih pomagala, rad vanjske službe, rad mentora sa vježbenicima i izrada stručnog rada. U sklopu Savjetovanja organizirano je i razgledavanje grada Siska i Starog grada pokraj Siska.
Tekst: Domagoj Zovak