Predstavljena knjiga dr.sc. Janje Sekula „Pobuna. Okupacija. Poraz.“ te druga izdanja HMDCDR-a

SLAVONSKI BROD – U prostoru Državnog arhiva u Slavonskom Brodu (DASB) održano je u četvrtak, 18. svibnja 2023. godine, predstavljanje knjige „Pobuna. Okupacija. Poraz. Zapadna Slavonija 1990.-1991.“ autorice dr. sc. Janje Sekula Gibač te drugih izdanja Hrvatskog memorijalnog-dokumentacijskog centra Domovinskog rata (HMDCDR). U sklopu programa obilježavanja Dana grada Slavonskog Broda (16. svibanj), ovaj događaj su priredili DASB, HMDCDR i Ogranak Matice hrvatske u Slavonskom Brodu (OMHuSB).
Uvodno je mr.sc. Ivan Medved, ravnatelj DASB-a i predsjednik OMHuSB, naglasio važnost očuvanja arhivskog gradiva proizašlog iz Domovinskog rata te podsjetio da su djelatnici DASB-a neposredno nakon vojne-redarstvene operacije „Bljesak“ otišli na teren prikupiti i spasiti arhivsko gradivo nastalo na području okupirane Zapadne Slavonije.
Potom se nazočnima obratila Božana Sliško, predstavnica izdavačke kuće Alfa d.d., koja je predstavila autoricu te ukratko iznijela sadržaj knjige. Sliško je na kraju pohvalila dugogodišnju suradnju HMDCDR-a sa izdavačkom kućom Alfa iz Zagreba. Riječ je zatim prepuštena višoj arhivistici Josipi Maras Kraljević iz HMDCDR-a i doc.dr.sc. Anti Nazoru, ravnatelju HMDCDR-a, koji su predstavili druga izdanja ove specijalizirane ustanove.
Naglasak je bio na tri knjige: “Domovinski rat i zločini nad Hrvatima u Bosni i Hercegovini, 1991.-1995.”, “Republika Hrvatska i Domovinski rat 1990.-1995.: Transkripti sjednica Sabora Republike Hrvatske 24.-25. lipnja 1991. i 8. listopada 1991.” i “Atentat na Hrvatsku”. Osim navedenih izdanja, predstavljen je i rad HMDCDR-a te je istaknuto kako je ova ustanova, od svoga osnutka (2006.), izdala preko 130 knjiga (u vlastitoj nakladi i sunakladništvu). Osim brige o arhivskom gradivu, djelatnici HMDCDR-a bave se znanstveno-istraživačkim radom, ali i evidentiraju poginule i nestale u Domovinskom ratu. Tom prilikom ravnatelj Nazor referirao se posebno na civilne žrtve rata, ne samo na području Republike Hrvatske, nego i na teritoriju Bosne i Hercegovine, jer smatra da se o tome nedovoljno govori u javnosti. Također, dr. Nazor je spomenuo kako je i Slavonski Brod, nažalost, jedan od gradova u kojemu je ubijen i ranjen veliki broj djece tijekom velikosrpske agresije na Republiku Hrvatsku.
Na kraju se publici obratila sama autorica, viša arhivistica dr.sc. Janja Sekula Gibač koja je predstavila svoju knjigu „Pobuna. Okupacija. Poraz. Zapadna Slavonija 1990.-1991.“. Naglasak pri istraživanju i pisanju knjige, tvrdi autorica, bio je na analizi gradiva pobunjenih srpskih snaga u Zapadnoj Slavoniji, odnosno na njihovim političkim i ideološkim organizacijama i djelovanjima. U knjizi se navode i pokušaji formiranja političkih, administrativnih i pravnih institucija na okupiranom teritoriju, nakon oružane pobune potpomognute intervencijom JNA, ali se donosi i kronologija konačnog neuspjeha velikosrpske političke i vojne ideje čiji je sastavni dio bio i pokušaj odcjepljenja Slavonije od ostatka Hrvatske. Pokušaj odcjepljenja zaustavljen je vojno-redarstvenim operacijama “Orkan ’91” i “Otkos 10” krajem 1991. i početkom 1992. godine. Autorica je završno spomenula kako se bitan dio arhivskog gradiva srpske provenijencije, koji je koristila za ovo istraživanje, nalazi i u Državnom arhivu u Slavonskom Brodu.
Moderator programa bio je arhivist specijalist Mislav Radošević.
Tekst: M. Radošević
Foto: J. Čičić, D. Zovak
Naslovna fotografija: Božana Sliško, Josipa Maras Kraljević, Janja Sekula Gibač, Ante Nazor, Mislav Radošević, Ivan Medved (snimio J. Čičić)
Prilog Slavonskobrodske televizije (SBTV)