Otvorena izložba ratnih fotografija ”Hrvatski istok u Domovinskom ratu”

SLAVONSKI BROD – Sinoć je u dvorani Državnog arhiva otvorena izložba ratnih fotografija ”Hrvatski istok u Domovinskom ratu”. Izložba je zajednički projekt državnih arhiva u Osijeku, Vukovaru, Virovitici i Slavonskom Brodu te Gradskog muzeja Vukovara, a koordinatorica projekta je bila Erika Žilić Vincetić, arhivistica-specijalistica iz Državnog arhiva u Osijeku.
U dokumentarnoj fotografiji ključni element je prisutnost fotografa na mjestu događaja i njegovo fotografsko „svjedočenje“. S tim u vezi sasvim je logično zašto se ratna fotografija izdiže svojom osjetljivošću iznad klasičnih umjetničkih ili novinarskih aspekata fotografije. Povijesno gledano, jedan od prvih ratnih fotografa, koji se odvezao s tamnom komorom na kolima u područje gdje se vodio Krimski rat daleke 1855. godine, bio je Roger Fenton. Od tada je do danas prošlo mnogo godina, a ratna je fotografija nažalost i dalje vrlo tražena, gledana i ništa manje okrutna. Fotografi Domovinskog rata čije fotografije smo izložili, a koje su snimljene tijekom 1991. i 1992. godine na području Slavonije riskirali su živote kako bi zabilježili sustavno uništavanje ulica i trgova svojih gradova Slavonskoga Broda, Virovitice, Vukovara, Vinkovaca, Pakraca, Lipika, Voćina i Osijeka. Bili su to: Oliver Grigić, Marin Topić, Ž. Perović, Predrag Ivanković – Pjer, Antun Smajić, Ljubomir Šarić, Martin Grgurovac, Vladimir Červenka, Jozef Zentner, M. Nikoljačić, Rudolf Vanđija, prof. ddr. sc. Miljenko Brekalo, Mario Zorc i Rudolf Heli.
Fotografije koje su nastale tijekom Domovinskoga rata, a koje su prikazane u izložbi samo su dio ratnih fotografija iz fundusa Državnih arhiva u Slavonskom Brodu, Virovitici, Vukovaru, Osijeku te Gradskog muzeja Vukovar. Na 15 panoa predstavljeno je 46 fotografija koje prikazuju u ratu oštećene stambene i javne objekte i to vjerske poput konkatedrale, crkava, župnih ureda; odgojno-obrazovne poput đačkih domova, domova za smještaj djece, knjižnica, studentskog centra; zdravstvene poput bolnica, dječjeg dispanzera, ljekarna; industrijsko-poslovne poput Saponije, PIK-a Vinkovci, Staklane, Zlatne doline, Autoslavonije, Supermarketa, Tene, Projektnog biroa te javne poput Pošte, Državnih arhiva, Magistrata, Dvorca Eltz, Željezničke postaje, Copacabane.
Izložba je posvećena svima onima koji su svoj život položili za domovinu bili oni vojnici, civili ili pak fotografi koji su snimali svakodnevicu civilnog ili vojnog života obilazeći ratna bojišta ili granatirane ulice svojih gradova. Neki su u cijelom tom kaosu i sami postajali branitelji. Nažalost, bilo je i onih koji su, poput poznatog dubrovačkog fotografa Pave Urbana, poginuli s fotoaparatom u ruci, stvorivši pritom, jedinstven i izvanredan opus fotografija, koje su sada sastavnim dijelom vrijedne domaće baštine – hrvatske ratne fotografije.
Izložbu je moguće pogledati do 29. veljače 2016., svakim radnim danom od 8:00 – 14:00 sati u Državnom arhivu Slavonski Brod, Cesarčeva 1, uz prethodnu najavu za grupne posjete. ULAZ JE BESPLATAN!
Tekst: Erika Žilić Vincetić
Foto: Joakim Čičić