Izložbe Izložbe u Slavonskom Brodu Novosti
Otvorena treća izložba iz ciklusa o povijesti glazbe u Slavonskom Brodu
16.05.2013.

SLAVONSKI BROD – Sinoć je u Državnom arhivu otvorena izložba ”Brodsko posavski vremeplov u zvucima tambure” kao nastavak ciklusa izložbi Državnog arhiva kojim se prezentira povijest glazbe u Slavonskom Brodu i okolici. Autor izložbe je arhivistica specijalistica Gordana Slanček koja je mjesecima marljivo prikupljala gradivo, te ga uz veliku pomoć vrsnog poznavatelja tamburaške glazbe, glazbenog pedagoga, dirigenta i publiciste Mihaela Ferića pretvorila u priču o povijesti tamburaške glazbe u Brodu i okolici.
Ravnatelj Državnog arhiva u Sl. Brodu mr.sc. Ivan Medved istakao je kako je Državni arhiv prije dvije godine započeo ciklus izložbi kojima je cilj prezentirati povijest brodske glazbe, pa se kroz arhivalije ali i neke muzealije, željelo dati jedan povijesni presjek zbivanja u glazbenom životu Slavonskog Broda i okolice. Najavio je i nastavak izlaganja glazbenih tema u produkciji Arhiva, pa se tako za slijedeću godinu može očekivati predstavljanje rada Pjevačkog zbora RKUD-a ”Đuro Salaj” iz Sl. Broda, a 2015. godine i izložba o povijesti harmonikaške glazbe u Brodu. Ravnatelj Medved je podsjetio i na prošlogodišnju izložbu kojom je predstavljena povijest rock scene u Brodu i okolici, a koja je bila i najposjećenija izložba od svih dosadašnjih koje je brodski Arhiv postavio, te se na kraju zahvalio svima koji su pomogli u realizaciji ovogodišnje izložbe o tamburašima.
Autorica izložbe je dala kratak kronološki presjek počevši od djelovanja tamburaškog zbora Hrvatskog pjevačkog društva ”Davor” u drugoj polovici 19. stoljeća i tamburaških sastava i zborova koji su djelovali početkom 20. stoljeća, te u razdoblju između dva svjetska rata. Osvrnula se potom i na tamburaške sekcije KUD-ova i tamburaške orkestare koji su djelovali nakon Drugog svjetskog rata, kao i na one koji su djelovali do stvaranja samostalne Republike Hrvatske. Autorica je potom, osim najznačajnijih tamburaških sastava i orkestra koji djeluju danas, spomenula i stvaralački rad obitelji Seletković iz Donjih Andrijevaca, posebice svestranog glazbenika Šimu Seletkovića koji je izučio veliki broj tamburaša. Na kraju je istaknula kako veliki broj tamburaških sastava koji su formirani od srednjoškolaca i studenata govori da tamburaška glazba ima budućnost, a da nam pojedinici kao naš Brođanin Filip Novosel daju naznake da će se tamburaški zvuci još dugo čuti ne samo na ovim prostorima, nego i po cijelom svijetu.
Profesor Mihael Ferić, koji je i otvorio izložbu, istakao je kako mu je zadovoljstvo što je imao priliku surađivati sa Arhivom i gospođom Gordanom Slanček na postavljanju izložbe.. Napomenuo je kako je na izložbi prezentirarana razna korespondencija, foto dokumentacija, novinski članci i brojno arhivsko gradivo za koje on nije ranije ni znao jer bi ga u suprotnom koristio u svojoj knjizi ”Tamburaški brevijar” ali i u postavu Muzeja tambure u Tvrđavi Brod. Prof. Ferić je rekao i kako se ovom izložbom posjetitelju daje zaokružena i potpuna informacija o tamburaškoj glazbi na području Brodskog Posavlja, na kojem danas djeluje nekoliko vrhunskih tamburaških sastava i orkestara.
Kao jedan od vrhunskih sastava, prof. Ferić je istakao i TS ”Zdenac” iz Slavonskog Broda čiji su tamburaški zvuci odlično ukomponirani u Brodsko posavski vremeplov Arhiva. TS ”Zdenac” je izveo četiri skladbe nastupivši u sastavu: Đuro Drčelić (prim), Josip Čavka (basprim 1), Vjekoslav Novosel (basprim 2), Nikola Novosel (basprim 3), Neven Boček (bugarija) i Robert Mušicki (berde).
Tekst i fotografije: Domagoj Zovak
FOTOGALERIJA