Novosti

Program 51. savjetovanja hrvatskih arhivista

51. savjetovanje

PROGRAM
51. savjetovanja Hrvatskoga arhivističkog društva, Slavonski Brod,
23. – 25. listopada 2019.

(Matičević Centar, Sjeverna vezna cesta 63)

Upravljanje elektroničkim gradivom i suvremena arhivska praksa

UTORAK 22. listopada – doček sudionika Savjetovanja

20:00 – 23:00 Cocktail dobrodošlice – Hotel Art

SRIJEDA 23. listopada

Uvodni dio Savjetovanja

8:00 – 11:00 Registracija sudionika (Matičević Centar)

10:30 – 11:15 Otvaranje Savjetovanja – Uvodna obraćanja pozvanih gostiju i organizatora uz prigodni program

11:15 – 11:45 Pauza za kavu

11:45 – 13:15 Plenarna sjednica: Upravljanje dokumentarnim gradivom

Arian Rajh (Highflott d.o.o.)
AMMA model zrelosti: procjene zrelosti procesa s gradivom u pismohranama stvaratelja, arhivima u sastavu i arhivskim ustanovama

Edvin Buršić (Financijska agencija)
Proširenje upravljanja dokumentarnim gradivom za potrebe digitalizacije s ciljem stvaranja autentičnog digitaliziranog gradiva

Marina Ribić (Državni arhiv u Virovitici)
Upravljanje i zaštita elektroničkih dokumenata kod stvaratelja arhivskog gradiva – promišljanja i iskustva Državnog arhiva u Virovitici

Petra Špoljarić (Državni arhiv u Bjelovaru)
Problemi zaštite i očuvanja suvremenog gradiva u digitalnom obliku na primjeru Državnog arhiva u Bjelovaru

Tanja Pavetić (Omega software d.o.o.) – prezentacija sponzora

– pitanja i diskusija nakon svakog izlaganja –

13:30 – 15:30 Ručak

14:00 – 15:00 Sastanak ravnatelja/Sastanak sindikalnih povjerenika

15:30 – 16:45 Plenarna sjednica: Dugotrajno očuvanje elektroničkoga gradiva

Dario Franić (Državni arhiv u Sisku)
Digitalizacija projektne dokumentacije arhivskog fonda Rudarskog udruženja Talionica Caprag 1938-1946.

Jože Škofljanec (Arhiv Republike Slovenije)
Pokušaj koraka prema stvarateljima digitalnoga gradiva (primjena koncepta submission agreementa u slovenskim arhivima)

Natko Martinić Jerčić (Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata)
Pohranjivanje audio i videozapisa stručnih i znanstvenih skupova o Domovinskom ratu u Hrvatskom memorijalno-dokumentacijskom centru Domovinskog rata

Katarina Pavelić (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, studentica)
Vodič za digitalno očuvanje

Ana Vukadin (Nacionalna i sveučilišna knjižnica)
Pravilnik za opis i pristup građi u knjižnicama, arhivima i muzejima

Ivica Metlikovec (Mikrocop d.o.o.) – prezentacija sponzora

– pitanja i diskusija nakon svakog izlaganja –

16:45 – 17:10 Pauza za kavu

17:10 – 18:40 Plenarna sjednica: Propitivanje temeljnih arhivističkih principa u e-okruženju

Lana Žaja (Hrvatski državni arhiv)
Politika digitalnog očuvanja u javno dostupnim podatcima i strateškim dokumentima na mrežnim stranicama odabranih nacionalnih arhiva u zemljama
Europske unije

Hrvoje Stančić (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu)
Disruptivne tehnologije u arhivima

Josip Mihaljević (Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje)
Izrada mrežnog arhivističkog rječnika

Danijel Jelaš (Državni arhiv u Osijeku), Petra Kolesarić (Filozofski fakultet u Osijeku, studentica)
Stavovi i iskustva hrvatskih studenata povijesti vezanih za korištenje online dostupnih povijesnih izvora

Boris Herceg (Financijska agencija) – prezentacija sponzora
– pitanja i diskusija nakon svakog izlaganja –

18:45 Polazak na razgled

19:00 – 20:30 Razgled Slavonskoga Broda

20:30 Tvrđava – bistro Kazamat, druženje uz domjenak domaćina – DASB

 

ČETVRTAK 24. listopada

9:00 Skupština HAD-a (Državni arhiv u Slavonskome Brodu )

10:15 Polazak na izlet

11:15 – 12:45 Franjevački samostan Cernik

12:45 Polazak za Oprisavce

13:45 – 15:30 Ručak u Kući dida Tunje (Oprisavci)

15:30 Polazak za Slavonski Brod – prolazak uz zaštićeni krajobraz Gajna

16:15 – 17:30 Sekcije (Državni arhiv u Slavonskome Brodu – DASB)

20:30 Svečana večera (Matičević Centar)

 

PETAK 25. listopad

9:30 – 10:45 Plenarna sjednica: Postojeći/potrebni kapaciteti u javnim arhivima; Mogućnosti EU financiranja

Ivo Orešković (Državni arhiv u Dubrovniku)
Biti (metar dužni) ili ne biti (metar kvadratni)?

Radoslav Zaradić, Damir Gabrić (Splitsko-dalmatinska županija)
Prikaz upravljanja (elektroničkim) gradivom u Splitsko-dalmatinskoj županiji

Valentina Cepanec, Hrvoje Stančić (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu), Ivan Penava (Središnji državni ured za razvoj digitalnoga društva)
Planiranje i izgradnja nacionalnoga digitalnog arhiva

Tatjana Hajtnik, Bojan Cvelfar (Arhiv Republike Slovenije)
e-ARH.si: javni e-arhiv pod upravljanjem slovenske javne arhivske službe

– pitanja i diskusija nakon svakog izlaganja –

10:45 – 11:30 Pauza za kavu + Odjava smještaja

Izvješća o radu sekcija

11:30 – 11:50 Sekcija za elektroničko gradivo (voditelj: Arian Rajh) 

11:50 – 12:10 Sekcija za opis arhivskog gradiva (voditeljica: Vida Pavliček)

12:10 – 12:30 Sekcija za gradivo izvan arhiva (voditelj: Tomislav Car)

12:30 – 12:50 Sekcija za arhivsku pedagogiju (voditelj: Danijel Jelaš)

12:50 – 13:10 Studentska sekcija (voditelj: Hrvoje Stančić)

13:10 – 13:30 Sekcija za zakonodavstvo (voditelj: Darko Rubčić)

13:30 – 14:00 Izvješća sa skupova, radionica, predavanja

14:10 – 15:30 Ručak + kava za kraj

15:30 Polazak autobusa za povratak u Zagreb

Skip to content

Ova web stranica koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi poboljšala korisničko iskustvo. Nastavkom uporabe stranice prihvaćate uvjete korištenja. više

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close