U Slavonskom Brodu obilježen Dan sjećanja na 402 poginule djece u Domovinskom ratu
Hrvatska se s dubokim pijetetom prisjetila 402 djece poginule tijekom Domovinskog rata. U spomen na njihove prerano ugašene živote, 3. svibnja obilježen je kao Dan sjećanja na poginulu i stradalu djecu u Domovinskom ratu. Datum je odabran u znak sjećanja na najkrvaviji dan za najmlađe žrtve – 3. svibnja 1992. godine, kada je u Slavonskom Brodu od samo jedne avionske bombe, tzv. „krmače“, poginulo šestero djece.
Kod spomen-obilježja „Prekinuto djetinjstvo“ vijence su položila i svijeće zapalila brojna izaslanstva. Uz roditelje poginule djece i visoke državne dužnosnike, počast žrtvama odao je i doc. dr. sc. Josip Jagodar, ravnatelj Državnog arhiva u Slavonskom Brodu, koji je događaju nazočio kao izaslanik Ministarstva kulture i medija RH.
U Slavonskom Brodu tijekom rata smrtno je stradalo 28 djece, što simbolizira gubitak cijelog jednog školskog razreda. Potresno svjedočanstvo podijelila je Đurđa Gmaz iz Siska, koja je na obali Kupe izgubila kćer: „Svi mi doživjeli smo tragedije, ali sve te boli su jednake. Ovdje se isplačemo i pomolimo. Vjerujem da su naša djeca anđeli koji nas čuvaju.“
Predsjednica Zajednice udruga hrvatskih civilnih stradalnika, Julijana Rosandić, naglasila je važnost prenošenja sjećanja na mlađe generacije, dok je Ministar obrane Ivan Anušić i Ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved istaknuli kako su ovi zločini nad nevinima nepopravljivi i planski naneseni, ostavljajući trajni pečat u povijesti hrvatskog naroda.
Dostojanstvenim programom i nazočnošću predstavnika kulturnih i državnih institucija, još je jednom odaslana poruka kako žrtva najmlađih nikada ne smije biti zaboravljena.