Radionica za korištenje novog nacionalnog arhivskog sustava eArhiv
ZAGREB – Ministarstvo kulture i medija RH, u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO), provodi projekt pod nazivom „Unaprjeđenje digitalne infrastrukture i usluga javnog sektora razvojem nacionalnog arhivskog informacijskog sustava i jačanjem nacionalne mreže arhiva“. Ukupna vrijednost navedenog projekta je 35,17 milijuna eura, a njegov sastavni dio je i razvoj nacionalnog arhivskog informacijskog sustava, što uključuje testiranje i migraciju podataka, razvoj repozitorija za pohranu digitaliziranog gradiva te razvoj e-usluge.
Od lipnja ove godine sa radom je počeo eArhiv kao dio državne informacijske infrastrukture, odnosno Centra dijeljenih usluga. Namijenjen je državnim arhivima i posjednicima arhivskog i dokumentarnog gradiva u nadležnosti arhiva, ali i korisnicima arhivskih usluga, dakle javnosti.
Njegovom uspostavom stvoreni su preduvjeti za ostvarenje sljedećeg cilja: efikasnije pružanje usluga tijela javne vlasti, pravosudnog sustava i drugih stvaratelja dokumentarnog i arhivskog gradiva digitalizacijom upravljanja dokumentacijom i digitalizacijom same dokumentacije što će smanjiti troškove te osigurati veću dostupnost gradiva, transparentnost poslovanja i zaštitu prava građana.
Uključivanjem stvaratelja i posjednika dokumentarnog i arhivskog gradiva u sustav eArhiva postići će se njegova puna svrha i omogućiti krajnjim korisnicima (građanima i pravnim osobama) brži pristup dokumentaciji i brže ostvarivanje prava kroz uspostavljenu uslugu e-korištenje arhivskog gradiva, stoji u opisu ovoga projekta.
Prošli tjedan, od 6. do 8. studenog 2024., u prostoru Hrvatskog državnog arhiva (Marulićev trg, Zagreb) održana je još jedna u nizu radionica eArhiva za zaposlenike državnih arhiva na kojoj je sudjelovalo i troje djelatnika DASB-a (Joakim Čičić, Valentina Samardžija, Domagoj Zovak).
Kroz trodnevnu radionicu, načelnik Odsjeka za matičnu i razvojnu službu HDA, Vedran Muić, zajedno sa svojim suradnicima, predstavio je najbitnije elemente novoga sustava: opis gradiva, evidencije (normativna baza mjesta i osoba, upisnik arhiva i posjednika u nadležnosti arhiva), administracija (rokovi čuvanja, korisnici, uredsko poslovanje), izlučivanje gradiva, predaja gradiva, upravljanje spremištima, konzervacija i restauracija gradiva te izvještaji.
Svi sudionici ove radionice aktivno su sudjelovali u kreiranju probnog sadržaja kako bi se što bolje upoznali sa mogućnostima novoga nacionalnog arhivskog informacijskog sustava (eArhiv) te kako bi, nakon usvajanja znanja o sustavu, mogli kasnije educirati svoje kolege u arhivima, ali i posjednike arhivskog gradiva u nadležnosti arhiva.
Tekst i foto: D. Zovak